Aktualnie jedną z ciekawszych gier interaktywnych są właśnie escape roomy. Wyróżnia je ich ogólna formuła. Nie są to bowiem zwykłe gry komputerowe czy aplikacje, które odpalałoby się czy to na konsoli podłączonej do telewizora, czy to na smartfonie bądź tablecie. Escape room jest grą, w której chętni biorą czynny i prawdziwy udział. Ta gra rozgrywa się w rzeczywistym świecie i na moment staje się rzeczywistością graczy. Przeżycia są więc znacznie większe niżeli te, z jakim ma się do czynienia w ramach kontaktu z wirtualnymi rozrywkami.
W escape roomach w jednym czasie bawią się zwykle kilkuosobowe grupy. Na ogół w ich skład wchodzi od dwóch do sześciu czy z rzadka ośmiu osób. Jeżeli ktoś tylko ma na to ochotę, może oczywiście bawić się w parze (np. biorąc udział w rozgrywce wraz z partnerem), jednakże większe szanse na zwycięstwo ma się w ramach bardziej rozległej współpracy, bo gdy do ekipy dołącza sześć osób, każda z nich wnosi do niej nieco inną wiedzę i inne umiejętności, co jest akurat bardzo ważne. Czasami do wydostania się z pomieszczenia przydaje się zwykły spryt, innym razem niezbędna staje się zdolność do rozwiązywania łamigłówek logicznych lub nawet… zwykłych zadań matematycznych, znanych wszystkim jeszcze ze szkoły. Pokój zagadek często można też opuścić wyłącznie za sprawą dobrej współpracy. Zagadek jest zwykle na tyle dużo, że gdyby tylko jedna osoba miała je wszystkie rozwiązywać, na pewno nie zmieściłaby się ona w wyznaczonym czasie, nawet jeśli działałaby wręcz ekspresowo i bez chwili zawahania.
O to właśnie jednak chodzi, by z tego typu rozrywek korzystać z innymi ludźmi i by dzięki nim przy okazji spędzić trochę czasu ze znajomymi, kolegami z pracy albo własnymi dziećmi. Każdy escape room ma swój określony poziom trudności. Rodzinom z maluchami proponuje się pokoje łatwe, grupom początkującym te średnie, a wyjadaczom oczywiście te najtrudniejsze. Pokoje dzielone są również na różne motywy przewodnie. Ostatnio sporą popularnością cieszą się głównie horrory i thrillery.